Genius Next Door
Regina Spektor

Cahil cahil konuşmayın, insanın hiç arkadaşının babası ölür mü?

Ölüyormuş.

Hiç bir kelime bu durumu anlatamıyor, teselli edemiyor, yetmiyor.

5-6 sene önce bir arkadaşıma bu şarkıyı önermiştim; tam da o sırada, arkadaşımın en yakın arkadaşı aniden öldü. Sonra bu şarkı, adeta o arkadaşım için bir ağıt oldu. Çünkü, tesadüfün böylesi ya, ölen arkadaşı, onun hayatında, onun için tam bir “genius next door”muş. O günden bugüne, benim için bu şarkı bir ağıt. Bu şarkı, ölümü anlatıyor artık.

Ulan işte müzik böyle bir şey. Regina Spektor nereden bilsin, yazdığı bir şarkının dönüp dolaşıp İstanbul’da yaşayan 2 kişi için bir ölüm ağıtı olacağını.

Olabiliyormuş.

N’olur ölmeyin.

Come On, Come Out
A Fine Frenzy

Otobüs yolculuklarından nefret ederim. Neyse ki bu defa ki hem yakın mesafe, hem de otobüstekilerin %99’unu tanıyor olacağım. Ama yine de canım sıkkın. Bu kadar boktan olan otobüs yolculuklarının tek güzel yanıysa yol şarkıları.

Yol şarkıları diğer şarkılara benzemez. Yolda dinlenince bir başka hissettirirler. Hem şarkının içinde, başında, sonunda “yolu” vurgulayan şeyler olmasına gerek de yoktur. Bir şarkı yapılırken karar verilmiştir yol şarkısı olup olmadığına.

Bu şarkı, adını unuttuğum ama çok güzel, az izlenmiş, ama harika bir filmde çalmıştı.Hatta, şarkıyı filmde duyduğumda zaten ben bu şarkıyı biliyor idim, ne sevinmiştim ya bu duruma. “Gençlik” işte.

Yolum açık olsun.

Promises
The Boxer Rebellion

5 kasımda geliyor bu arkadaşlar. Hafta içi geceye koyun böyle bomba konserleri. Çünkü hiç çalışmıyoruz biz, hiç işimiz gücümüz yok ya. Koyun devam.

Land of Souls
Hhymn

Av mevsimi başladı! Bu bebek tam 2 yıldır youtubeda ama sadece 986 kişi dinlemiş. Hayatımda duyduğum en güzel 100 şarkıdan biri. O kadar iddialıyım.

En güzel yerinde şarkının. #ofmonstersandmen #lovelovelove #icelandic #indie #nowlistening

En güzel yerinde şarkının. #ofmonstersandmen #lovelovelove #icelandic #indie #nowlistening