We All Fall in Love Sometimes
Jeff Buckley

Boktan bir pazar günü geçirmek isteyenler için.

You're Not Happy Here
The Thoughts

Bu şarkının yoluna kuş falan koymak istiyorum.

Here She Comes
Devics

Daha kötüye gidemeyecekmişsin gibi. En kötüsü böyle gibi. Daha boş hissedemeyeceksin gibi. Daha çok için sıkılamayacak gibi. Halbuki böyle değildim ben. Sonuçta, ofiste communicatordan tanımadığım biri yazdığında aniden “bu xx kim yea” diye bağırdığımda, o xx’in karşımda olduğunu farkettiğim an; “neyse ki küfretmemişim” poliyannacılığında bi’ insanım. 

Ama şu an daha kötü hissedemeyecekmişim gibi geliyor. Gerçi, fesbukta “75 TL’ye iphone 5s” yazan bir dünya ne kadar sıkıcı olabilir ki?

Kendimi sorgulamaktan nefret ediyorum.

Ve bu durumun ilacının çalışmak olduğunu düşündükçe midem bulanıyor.

Yetiş Devics!

Sirens
Pearl Jam

Yeni Pearl Jam şarkısı dinlemek çok güzel oluyormuş. Pazar gecesi hüznü şarkısı.

bcaglar:

pearl jam’e tek diyeceğim; ne yaptın müdür? :(

Kathleen
Josh Ritter

Bu şarkı en başında, kendi halinde, kimseye zarar vermeyen bir şarkı gibi görünse de pek hüzünlüdür kendileri! Ama içten içe bir hüzün. Başından sonuna kadar dinlemeden bu hüznü anlayamazsınız. Hatta zorlarsanız,sözlerin anlattığı hikayeden bir drama bile çıkartabilirsiniz.

Böyle çaktırmadan hüzünlendiren, bana bir şeyleri hatırlatan, bana bir şeyler öğreten şarkılara bayılıyorum.

Josh Ritter abimiz özünde Amerikan, ama Rus doğumluymuş. Müzik dağarcığımdaki, kısıtlı “dişi olmayan seslerden” biri kendisi. Şarkılarını kendi yazıyormuş hep. Sesi çok özel bence. Bu şarkısı da öyle. Zaten, kadın isimli şarkıların kötü olma ihtimalleri yok ki.

Ne yazık ki, güzel şarkılar bize çoğunlukla kötü şeyleri hatırlatıyor. Adeta bir mazo/sado edasıyla, kendimizi şarkı dinleyerek iyileştirmeye çalışıyoruz; bunun bizi çok daha kötü yaptığının farkında olmadan. Belki de farkındayızdır, ama hoşumuza gidiyordur. Ben farkındayım. Neyse ki aptal değilim.

Hüzünkovan kuşu diye bir şarkı vardı hani. Bu şarkı da tam tersi işte. Hüzünçağıran kuşu mudur nedir, bilemedim.

Ama olsun. Güzel şarkılar iyi ki varlar. Bizi çoğu zaman çok fazla üzseler de.